Park miejski w Przemyślu

Parki Przemyśla

Zielone serce Przemyśla

Miejski park jest jednym z bardziej zacisznych terenów w Przemyślu. Uroku dodaje lokalizacja na wzgórzu, gdzie głębokie jary i pagórki urozmaicają rzeźbę terenu. Malownicze alejki sprawiły, że park jest idealnym miejscem do spacerów i wypoczynku. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych zabytków przyrody na Podkarpaciu. Powierzchnia parku zajmuje około 20 hektarów i zlokalizowany jest pomiędzy Zamkiem Kazimierzowskim a terenami rekreacyjnymi, gdzie można pojeździć na nartach i łyżwach. Początki parku to rok 1842, gdy utworzono ogród publiczny, a obecny zasięg uzyskał na początku XX wieku. Zbudowano wtedy również coś na wzór zwierzyńca, robiąc zagrodę dla jeleni i saren. Zwierzyną opiekował się zarządca ogrodów miejskich i mieszkańcy. Nie zawsze to zwierzynie wychodziło na dobre, bo mieszkańcy dbali o jakość pożywienia, które zabierali na dokarmianie i zwierzęta często chorowały. Utworzono również wolierę dla ptaków egzotycznych i rodzimych ozdobnych gołębi ale bezkonkurencyjny był jednak wybieg dla małpy, która swoimi figlami rozśmieszała mieszkańców Przemyśla. Stare przekazy mówią, że małpie mieszkańcy podrzucili brzytwę ale na szczęście szybka interwencja służb porządkowych zapobiegła rozlewowi krwi. Zwierzyniec był zlokalizowany koło cieplarni.

W parku możemy zauważyć nieregularny układ alejek, który jest spowodowany ukształtowaniem terenu. W kilku miejscach zbudowano schody, gdyż pochyłe zbocza były zbyt strome na zwykłe dróżki, które łączą piętra parku. Przez park przepływają również cieki wodne, które w końcowym biegu są zasklepione w rury i odprowadzone do Sanu. Spacerując alejkami natkniemy się na klony, jawory, wiązy górskie i modrzewie europejskie. Sporo rośnie rodzimych gatunków dla Pogórza Przemyskiego takich jak buki, graby i lipy. W parku możemy znaleźć nawet kasztanowce, tulipanowce i magnolie a runo leśne wyścielone jest fiołkami, pierwiosnkami i zawilcami. Dla odpoczynku zbudowano altany, ławeczki i podesty dla orkiestry, gdzie mieszkańcy schodzili się na tańce. Jak na miejski park przystało nie brakło też pomników, fontann i kapliczek. W późniejszym okresie dobudowano place zabaw dla dzieci, żeby zachęcić całe rodziny do wspólnych spacerów. Park ma charakter obiektów budowanych w Galicji pod koniec XIX wieku. Stare drzew dają schronienie wielu gatunkom ptaków takim jak dzięcioły, pełzacze czy kowaliki. Oprócz ptaków schronienie znajdują tu nietoperze, wiewiórki i jeże. Przed 1835 tereny parku nie były zadrzewione, co wiązało się z obronnością zamku. Znajdowały się tu ogrody winnice i łąki.
LAND ARTS STUDIO - profesjonalne usługi ogrodnocze

projektowanie ogrodów, ogrody pywatne, zieleń publiczna, systemy nawadniające, aranżacja wnętrz zielenią Przemyśl, Jarosław, Przeworsk

Copyright Paweł Markewycz 2012