[Rozmiar: 277 bajtów]

O czym należy wiedzieć zanim założymy ogród


ogrody PrzemyślZanim przystąpimy do projektowania i zakładania przydomowego ogrodu musimy zastanowić się nad kilkoma istotnymi czynnikami, które decydują o tym, czy będziemy zadowoleni z końcowego efektu. Oto najistotniejsze naszym zdaniem zagadnienia nad którymi warto się zastanowić zanim przystąpimy do pracy przy urządzaniu ogrodu.

W jakim stylu będzie ogród

Podstawowe pytanie – w jakim stylu urządzić ogród? Wybór stylu ogrodu zależy od gustu klienta. Są osoby, którym odpowiada uporządkowany ogród nowoczesny, inne wola swobodny ogród wiejski, lub bujny ogród angielski. Projektując ogród nie musimy ściśle trzymać się jednego, wybranego stylu – można wybrać elementy charakterystyczne np. dla ogrodu japońskiego i połączyć je z ogrodem o charakterze leśnym. Bardzo ważne jest przy takim łączeniu styli, aby wybrane elementy nie kłóciły się ze sobą, aby były spójne – zapewni to harmonijny, przyjemny dla oka wygląd ogrodu.

Jak będziemy spędzać czas w ogrodzie

To bardzo ważne pytanie. W zależności od tego jak chcemy spędzać w ogrodzie wolny czas zależy co w powinno się w nim znaleźć. Dla osób, które lubią biesiadować, przyjmować na świeżym powietrzu gości z pewnością powinna się w ogrodzie znaleźć altana, grill, stół z ławkami. Osoby lubiące sport i aktywność fizyczną z pewnością powinny zaplanować w ogrodzie miejsce na duży płaski trawnik, który posłuży jako np. boisko do siatkówki. Z kolei osoby posiadające małe dzieci powinny znaleźć miejsce dla piaskownicy, zjeżdżalni, drabinek itp. Jeśli posiadamy psa należy pomyśleć o tym gdzie umieścić dla niego budę, lub kojec.

Projektując ogród należy pomyśleć o naszych potrzebach i rozmieścić w ogrodzie wszystkie potrzebne elementy tak aby odpowiednio spełniały swoje funkcje. Do naszych potrzeb należy jednocześnie dostosować rośliny które sadzimy w ogrodzie. Warto np. odgrodzić miejsce na altanę od ciekawskiego sąsiada wysokim żywopłotem, lub posadzić odstraszającą komary lawendę przy tarasie, na którym będziemy przesiadywać wieczorem.

Ile czasu mamy na pielęgnację ogrodu

Kolejna bardzo istotna kwestia to ilość czasu, która poświęcić możemy na pielęgnację ogrodu. Trzeba mieć świadomość, że nie istnieją ogrody „bezobsługowe” – w ogrodzie zawsze jest coś do zrobienia. Oczywiście są ogrody, którym należy poświęcić więcej uwagi oraz takie, w których pracy jest mniej. Bardzo ważny jest już na etapie projektowania ogrodu dobór roślin oraz określenie wielkości i kształtu trawnika.

Jeśli nie mamy dużo czasu na prace ogrodnicze należy wybrać rośliny łatwe w uprawie, nie wymagające wielu prac pielęgnacyjnych np. iglaki, trawy ozdobne, niektóre krzewy liściaste. Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to ile roślin będzie posadzonych – bardzo ważne, aby nie przesadzać z ich ilością. Co prawda po założeniu ogrodu wydaje się on pusty, jednak po kilku latach gęsto posadzone rośliny mogą być sporym kłopotem i wymagać wiele pracy przy ich cięciu i formowaniu.

Istotnym elementem wymagającym ciągłej pielęgnacji jest trawnik. Trawnik aby był łatwy w utrzymaniu powinien być płaski, równy, szeroki i posiadać w miarę regularny kształt. Najwięcej czasu poświęcamy na koszenie różnych zakamarków i wąskich fragmentów trawnika. Pamiętać należy o tym aby projektując ogród nie rozrzucać na trawniku chaotycznie pojedynczych roślin. Na dużej przestrzeni trawnika warto posadzić od jednej, do trzech dużych, ciekawych roślin – nie utrudnia one znacząco koszenia i będą pięknie się prezentowały. Pozostałe rośliny warto zgrupować tworząc z nich kompozycje. Pod takimi kompozycjami warto ziemie wyściółkować agrowłókniną i np. kora sosnowa, lub żwirem, a granice nasadzeń od trawnika oddzielić brzegowaniem np. z kostki brukowej.

Dużym ułatwieniem przy utrzymaniu ogrodu jest system nawadniający – jeśli chcemy oszczędzić czas na podlewanie ogrodu warto pomyśleć o takim rozwiązaniu. Więcej informacji na ten temat w artykule o systemach nawadniających.

zakładanie ogrodów Przemyśl

Ile ma kosztować ogród

Koszt założenia ogrodu to niejednokrotnie czynnik decydujący o jego charakterze. Bardzo istotnymi czynnikami w tym przypadku są ceny materiałów i roślin. Z pewnością najtańszym rozwiązaniem jest założenie dużego trawnika, jednak trawnik wymaga częstej pielęgnacji. Cena wykonania nasadzeń zależeć będzie od rodzaju i wielkości roślin, oraz od sposobu ich sadzenia , od tego czy powierzchnie pod nimi wyściółkujemy i jakiego materiału do tego użyjemy. Poza trawnikami i nasadzeniami, koszt urządzenia ogrodu zależeć będzie od elementów takich jak ścieżki, murki, altana, grill ogrodowy, oczko wodne system nawadniający itp. Niejednokrotnie koszty wykonania takich elementów są bardzo duże i często lepiej np. zrezygnować z oczka wodnego, ale kupić większe, lub ładniejsze rośliny.

Nie bez znaczenia przy zakładaniu ogrodu jest stan działki przed założeniem ogrodu. Koszty robocizny firmy ogrodniczej zależeć będą od tego co trzeba zrobić. Jeżeli okaże się np. że konieczna jest wymiana, lub dowiezienie dużej ilości ziemi koszty wzrosną znacząco. Najniższe będą koszty robocizny, jeśli działka klienta będzie uporządkowana, wyrównana, a ziemia na niej odpowiedniej jakości. Bardzo ważne z punktu widzenia przyszłego posiadacza ogrodu, jest co firma ogrodnicza wykona w ramach usługi . Najtaniej w tym przypadku nie znaczy najlepiej, bo jeśli np. firma która wykonała usługę za najniższa cenę nie wykonała prac związanych z przygotowaniem ziemi, czy odwodnieniem terenu, to po pewnym czasie okaże się, że posadzone drogie rośliny nie chcą rosnąć, lub obumierają i trzeba ponieść kolejne, nieraz bardzo duże koszty. Lepiej zatem dokładnie ustalić zakres wykonywanych prac i zlecić je fachowcom.

[Rozmiar: 138 bajtów]

[Rozmiar: 1688 bajtów]Przydomowy ogród... Od czego zacząć? O czym trzeba wiedzieć na początku?
[Rozmiar: 1688 bajtów]Co zawiera i jak powstaje projekt ogrodu
[Rozmiar: 1688 bajtów]Dlaczego warto mieć w ogrodzie system nawadniający
[Rozmiar: 1688 bajtów]Jak wybrać rosliny do ogrodu w okolicach Przemyśla i Jarosławia?


 PORADY OGRODNICZE
Podlewanie ogrodu Podlewanie ogrodu
[Rozmiar: 138 bajtów]
ROŚLINA MIESIĄCA:
Funkia 'Aureomarginata'
Funkia 'Aureomarginata'

[Rozmiar: 138 bajtów]

Najpiękniejsze ogrody i parki na podkarpaciu

Park przy zamku w Łańcucie

[Rozmiar: 138 bajtów] POGODA

[Rozmiar: 138 bajtów] WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONACH

Projektowanie ogrodów Przemyśl

Projektowanie ogrodów Rzeszów


[Rozmiar: 180 bajtów]

LAND ARTS STUDIO - profesjonalne usługi ogrodnocze


projektowanie ogrodów, ogrody pywatne, zieleń publiczna, systemy nawadniające, aranżacja wnętrz zielenią Przemyśl, Jarosław, Przeworsk


Copyright Paweł Markewycz 2012
projektowanie ogrodów przemyśl urządzanie ogrodów przemyśl usługi ogrodnicze przemyśl systemy nawadniajace